Ta kontakt!

Bild på Jaan

Jaan Siitonen 
Verksamhetsledare
+358 41 5305 531
jaan.siitonen@kielilahettilaat.fi

Jaan leder arbetsteamet och koordinerar besök till finskspråkiga läroinrättningar.

Bild på Thomas

Thomas Thijssen
Besökskoordinator
+358 40 7320 507
thomas.thijssen@kielilahettilaat.fi

Thomas koordinerar besök till svenskspråkiga läroinrättningar.

Bild på Jenna

Jenna Pystynen
Koordinator
+46 76 1630 155
jenna.pystynen@kielilahettilaat.fi

Jenna ansvarar för att kartlägga och skapa samarbetsmöjligheter inom Norden.

Bild på Santeri

Santeri Leinonen 
Medlemssekreterare
+358 44 9807 438
santeri.leinonen@kielilahettilaat.fi

Santeri ansvarar för medlems- och medlemsavgiftsärenden.

Bild på Jolanda

Jolanda Riissanen
Kommunikatör
jolanda.riissanen@kielilahettilaat.fi

Jolanda ansvarar för den digitala kommunikationen.

Bild på Jessica

Jessica Lillbåsk
Visuell innehållsskapare (tryck & multimedier)
jessica.lillbask@kielilahettilaat.fi

Jessica ansvarar för föreningens visuella material och podcaster.

Vi sitter i styrelsen 2021-2022

Bild på Juhani

Juhani Turunen
ordförande
juhani.turunen@kielilahettilaat.fi

Bild på Santeri

Santeri Leinonen
sekreterare
santeri.leinonen@kielilahettilaat.fi

Bild på Katri

Katri Meriläinen
viceordförande, svensklärare

Bild på Eeva-Liisa

Eeva-Liisa Nyqvist
språkforskare

Bild på Yrjö

Yrjö Salomaa
styrelseproffs

Bild på Miska

Miska Siilin
språkambassadör

Bild på Tea

Tea Pasanen
studerande

Skip to content